Climate forcing factors for marine environmental change during the mid- and late Holocene – a link between the eastern Atlantic and the Baltic Sea (ClimLink)
Okres realizacji: 1.01.2014 – 31.12.2016
Promotorem Projektu jest Uniwersytet Szczeciński, który reprezentuje dr Małgorzata Bąk jako koordynator. Projekt jest realizowany przez Zakład Paleooceanologii oraz Zakład Geologii i Paleogeografii WNoZ, US we współpracy z z Uni Research AS w Bergen, Norwegia i Instytutem Badań Morza Bałtyckiego w Warnemunde (IOW), Niemcy.
Finansowanie: Fundusze Norweskie w ramach Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza, projekt nadzorowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Celem projektu jest rekonstrukcja warunków klimatycznych warunkujących zmiany w ekosystemach wschodniej części Morza Północnego, cieśnin Skagerrak i Kattegat oraz Morza Bałtyckiego, od środkowego do późnego holocenu (ostatnie 6000 lat). Przedmiotem badań są główne czynniki wpływające na zmiany klimatyczne i ich wzajemne powiązania i wpływy. W ramach realizacji Projektu testowane są następujące hipotezy:
1) stan Morza Północnego i Północnego Atlantyku determinuje wielkość wpływu wód o pełnomorskim zasoleniu do Bałtyku,
2) niewielkie zmiany dotyczące stanu Północnego Atlantyku mogą powodować duże zmiany w Morzu Bałtyckim,
3) zmiany warunków oceanicznych wschodniej części Morza Północnego i Północnego Atlantyku oraz Bałtyku spowodowane są tymi samymi czynnikami wywołującymi je.
Badania prowadzone są na podstawie analiz mikropaleontologicznych i geochemicznych o wysokiej rozdzielczości, na podstawie których prowadzona jest rekonstrukcja warunków środowiskowych i klimatycznych. Analizowane są rdzenie osadów do badań pobrane na przekroju od Morza Norweskiego, poprzez Skagerrak, Kattegat, Basen Arkoński, Basen Bornholmski do Zatoki Gdańskiej.