Dziedziny badawcze

Pracownicy Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzą badania w następujących dziedzinach badawczych:

(klikając na poszczególne dziedziny możesz pobrać przykładowe artykuły naukowe, postery oraz dowiedzieć się więcej o prowadzonej działalności naukowej)

2(1)

Paleooceanologia

2013.11.01 PRANDTL cruise (4)

Geologia morza

DSCF4148

Geologia czwartorzędu

Zaklad_Paleooceanologii_444

Oceanologia

ryc 7

Paleontologia

radiolaria 2

Biostratygrafia

biogeografia

Taksonomia i biogeografia

pone.0114508 1..24

Ewolucja i filogeneza

bio

Biotechnologia

IMG_9647

Limnologia

Laboratoria

Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego to szereg laboratoriów wyposażonych w najnowszą aparaturę badawczą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Laboratoria Zakładu
Paleooceanologii

IMG_20160419_105609

Laboratoria Zakładu
Geologii Morza

Rdzenie z Jeziora Miedwie

Laboratoria Zakładu
Geologii i Paleogeografii

Aparatura badawcza

Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego dysponuje między innymi poniższą aparaturą badawczą:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zakład
Paleooceanologii

img_20161010_110334

Zakład
Geologii Morza

P1080078

Zakład
Geologii i Paleogeografii

Kuter badawczy

Kuter SNB-US-1

Kuter wybudowany został w 1984 r. jako prototyp łodzi rybackiej. Po zakupie przez Uniwersytet Szczeciński w grudniu 1988 r. jednostka została zmodernizowana i zaadaptowana dla potrzeb badań naukowych.

Statek naukowo-badawczy „SNB-US-1”, którego armatorem jest Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych stanowi jedno z podstawowych urządzeń naukowo-badawczych umożliwiającym realizację zadań przede wszystkim Instytutowi Nauk o Morzu i Środowisku. Jednostka jest przeznaczona i przystosowana do obsługi badań naukowych z zakresu biologii morza, hydrochemii, geologii (sedymentologia) i geomorfologii morskiej.
Statek ten umożliwia również podejmowanie prac badawczych w programach międzynarodowych.

Kuter „SNB-US-1” wykorzystywany jest również dla celów dydaktycznych, m.in. do:

Ćwiczeń terenowych dla studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, kierunków: Geografia, Oceanografia
Międzynarodowego kursu Polish-German Student Course on “Aquatic Ecology – Szczecin Lagoon (Oderhaff)”;
Międzynarodowego kursu dla studentów z Uniwersytetu w Gandawie, Belgia „European Master of Science in Nematology”.

2

Kuter „SNB-US-1”

Katamaran badawczy „Szuwarek”

DSCN8452_w końcu na wodzie!

Szuwarek

Katamaran badawczy „Szuwarek”

Katamaran „Szuwarek” został zaprojektowany i skonstruowany specjalnie na potrzeby Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US. Pieszczotliwa nazwa „Szuwarek” pochodzi od najcenniejszej dla nas właściwości katamaranu – z łatwością wpływa on na bardzo płytkie wody, aż do pasa szuwarów, budowanego przez gatunki roślin znoszące stałe zalanie systemów korzeniowych (m.in. trzcinę pospolitą, sitowie, pałkę wodną). Oczywiście z łatwością porusza się także po głębokich wodach, co czyni go najbardziej uniwersalną jednostką pływającą w służbie Wydziału Nauk o Ziemi.

„Szuwarek” przystosowany jest do pozyskiwania próbek wody oraz osadów powierzchniowych i rdzeni za pomocą różnych próbników. Z jego pokładu można pracować czerpaczem Van-Veen do pozyskiwania osadów dennych, próbnikami rurowymi (m.in. „Nurkiem”) do rdzeniowania, lekkim zestawem wiertniczym do prac rozpoznawczych oraz Instorfem do pobierania osadów organicznych w formie półwałka …. i różnym innym sprzętem badawczym.

„Szuwarek” będzie wykorzystywany dla celów dydaktycznych. Część zajęć praktycznych i terenowych na kierunkach: geologia, geografia i oceanografia będzie się odbywać na jego pokładzie. Studenci poznają zasady pracy na wodzie i różnorodne metody poboru próbek wody i osadu, a także zaznajomią się z analizą obrazu pozyskanego za pomocą sonaru i echosondy.

Dane techniczne jednostki:

Wymiary:

  1. długość całkowita kadłuba: 6,50 m
  2. szerokość jednostki : 2,55 m
  3. wyporność: 1000 kg

Wyposażenie:

  1. silnik zaburtowy benzynowy, czterosuwowy o mocy 25 KM wyposażony w „powertrimm”
  2. przestronny pokład roboczy z otworem (zamykanym klapą) położonym w centralnym, najbardziej stabilnym punkcie pokładu, służącym do poboru próbek i rdzeni osadu; nad otworem posadowiona jest konstrukcja nośna z wyciągarką mechaniczną;
  3. echosonda Humminbird 899 CXI

Jednostka posiada świadectwo zdolności żeglugowej.

DSCN8482_nowa echosonda
DSCN8506_pierwszy rdzeń pobrany!