Katamaran badawczy „Szuwarek”
Katamaran „Szuwarek” został zaprojektowany i skonstruowany specjalnie na potrzeby Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nauk Przyrodniczych US. Pieszczotliwa nazwa „Szuwarek” pochodzi od najcenniejszej dla nas właściwości katamaranu – z łatwością wpływa on na bardzo płytkie wody, aż do pasa szuwarów, budowanego przez gatunki roślin znoszące stałe zalanie systemów korzeniowych (m.in. trzcinę pospolitą, sitowie, pałkę wodną). Oczywiście z łatwością porusza się także po głębokich wodach, co czyni go najbardziej uniwersalną jednostką pływającą w służbie Wydziału Nauk o Ziemi.
„Szuwarek” przystosowany jest do pozyskiwania próbek wody oraz osadów powierzchniowych i rdzeni za pomocą różnych próbników. Z jego pokładu można pracować czerpaczem Van-Veen do pozyskiwania osadów dennych, próbnikami rurowymi (m.in. „Nurkiem”) do rdzeniowania, lekkim zestawem wiertniczym do prac rozpoznawczych oraz Instorfem do pobierania osadów organicznych w formie półwałka …. i różnym innym sprzętem badawczym.
„Szuwarek” będzie wykorzystywany dla celów dydaktycznych. Część zajęć praktycznych i terenowych na kierunkach: geologia, geografia i oceanografia będzie się odbywać na jego pokładzie. Studenci poznają zasady pracy na wodzie i różnorodne metody poboru próbek wody i osadu, a także zaznajomią się z analizą obrazu pozyskanego za pomocą sonaru i echosondy.