Wydział Nauk o Ziemi US we współpracy z Fundacją Ścieżkami Pomorza zaprasza na wykłady i warsztaty w ramach cyklu „Pomorze Zachodnie oczami geologa”. Spotkania odbywać się będą w każdą trzecią lub drugą środę miesiąca w auli konferencyjnej CDBNP US i Muzeum Geologicznym; początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Świat minerałów, skał i skamieniałości – warsztaty w Muzeum Geologicznym – mgr Robert Woziński

13 czerwca 2017,       17.00 – 18.00

Muzeum Geologiczne WNoZ

Chcesz się dowiedzieć i naocznie przekonać jak oddziałuje światło ultrafioletowe na niektóre minerały? Chcesz i nie boisz się bliżej zapoznać z „bombami oliwinowymi” oraz „kulami szczecińskimi”? Chcesz za pomocą mikroskopów i binokularów bliżej przyjrzeć się minerałom i skałom? A może chcesz również poznać różnorodne organizmy „zaklęte w skale”?Jeśli chcesz zatem zapoznać się z bogatym i barwnym światem minerałów, skał i skamielin, to właśnie nadarza się ku temu okazja! Wystarczy, że przybędziesz na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Muzeum Geologicznego a ten magiczny świat eksponatów uchyli nieco rąbka tajemnicy.

Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych Muzeum Geologicznego z przewodnikiem; limit miejsc: 25

WYKŁADY ZREALIZOWANE

18 stycznia 2017,    17.00 – 18.00

s. 317 (aula)

Wykład ma na celu przybliżenie problematyki postrzegania czasu przez geologów. W trakcie spotkania odpowiemy na pytania: Co to znaczy, że historię Ziemi odczytuje się ze skał? Skąd się wzięła i co przedstawia tabela stratygraficzna? Jak uzmysłowić sobie kolosalny wiek Ziemi?

Po wykładzie – możliwość zwiedzania Muzeum Geologicznego (bez przewodnika).

Galeria zdjęć

Fotografie autorstwa Elżbiety Pokidańskiej i Roberta Tańskiego

Przybysze z dalekiej północy – eratyki skandynawskie na plażach i… w murach – dr Artur Skowronek

15 lutego 2017,        17.00 – 18.00

s. 317 (aula)

Prawie wszystkie piękne kamyki, które podnosimy na bałtyckich plażach i zabieramy na wakacyjną pamiątkę, i prawie wszystkie głazy w podmurówkach domów i kościołów, a także większość kamieni, które po mroźnej zimie „nagle wyrastają” na polach uprawnych, to przybysze z dalekiej północy. Skąd się wzięły i dlaczego powszechnie spotykane są w całej Polsce północnej, a także w północnych Niemczech, Danii, na Litwie czy Estonii? Kto lub co je przyniosło? Co mogą nam powiedzieć o przeszłości geologicznej: tej niedalekiej, spod znaku mamutów, bezkresnej pustyni lodowej i hulających mroźnych wiatrów oraz tej z początków dziejów Ziemi? I wreszcie – czy geologii można się uczyć patrząc na ściany kamiennych świątyń?

Po wykładzie – możliwość zwiedzania Muzeum Geologicznego (bez przewodnika).

Galeria zdjęć

Źródło zdjęć: strona fb fundacji Ścieżkami Pomorza (for. Ela Pokidańska)

Kreatury z minionych epok - skamieniałości z eratyków – dr Przemysław Sztajner

15 marca 2017,        17.00 – 18.00

s. 317 (aula)

Patrząc z naszej perspektywy na Bałtyk moglibyśmy odnieść wrażenie, że jest odwieczny i niezmienny. Tymczasem na naszych plażach możemy znaleźć liczne skały i skamieniałości, które pokazują, że w jego miejscu, w otchłani czasu, następowały po sobie różne morza i lądy zupełnie odmienne niż te, które znamy.

Po wykładzie – możliwość zwiedzania Muzeum Geologicznego (bez przewodnika).

Kamieniołom/Jezioro Czarnogłowy, geologia, historia i teraźniejszość – dr Dominik Zawadzki

12 kwietnia 2017,        18.15 – 19.15

s. 317 (aula)

Co kryją wody Jeziora Czarnogłowy znajdującego się w gminie Przybiernów? Jakie „stwory” żyły w tym miejscu ok. 155 milionów lat temu? Czemu jezioro jest obecnie jednym z ulubionych miejsc zachodniopomorskich płetwonurków? Te i inne ciekawe zagadnienia przybliży wykład na temat zalanego kamieniołomu we wsi Czarnogłowy.

Po wykładzie – możliwość zwiedzania Muzeum Geologicznego (bez przewodnika).

Galeria zdjęć

Fot. Agnieszka Strzelecka

W poszukiwaniu Wschodniej Awalonii – mgr Agnieszka Strzelecka

17 maja 2017,          17.00 – 18.00

s. 317 (aula)

Wykład stanowi wycieczkę w czasie i przestrzeni w celu poznania burzliwych i wciąż enigmatycznych dziejów geologicznych Polski i Pomorza Zachodniego. Punktem startowym będzie rozpad superkontynentu Rodinia zapoczątkowany ok. 825 mln lat temu. Od tego momentu mniejsze płyty litosfery rozpoczęły trwającą setki mln lat wędrówkę, skutkującą kaledońskimi i waryscyjskimi ruchami górotwórczymi. W ich rezultacie doszło do scalenia podłoża geologicznego Europy Zachodniej, w tym Zachodniej Polski oraz powstania nowego superkontynentu Pangea. W trakcie wykładu dowiemy się, jak stare nieistniejące lądy zostały uformowane w znany nam dzisiaj świat. Jednym z pradawnych mikrokontynentów jest Wschodnia Awalonia. Skąd się wzięła? Jaka jest jej rola w dziejach geologicznych Pomorza Zachodniego oraz gdzie dziś możemy ją odnaleźć? Na te pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi!

Galeria zdjęć

Źródło zdjęć: strona fb fundacji Ścieżkami Pomorza oraz R.Woziński